„Když mi spisovatel pošle seznam oblíbených a neoblíbených barev, tak vím, že se asi nedomluvíme,“ říká typograf Martin Pecina, který přijal pozvání do podcastu Design do uší. Výrazná osobnost české knižní grafiky a typografie, známá svým nekonvenčním stylem i suchým humorem. Držitel mnoha ocenění za knižní úpravu a autor několika knih, včetně odborné příručky Knihy a typografie. V podcastu jsme s ním mluvili také o tom, jak si vybírá knihy, jakou roli u něj hrají Rychlé šípy a proč by se grafik na obálce knihy neměl předvádět.
--------
32:24
Osamu Okamura | Město do uší
„V Evropě jsou ulice často monumentální. V Tokiu je to naopak velmi intimní. A málokdo ví, že samotné centrum Tokia je vlastně moře rodinných domů. Zatímco u nás jsou centra měst tvořená bytovými bloky a činžáky, Tokio je velkoměsto postavené ze sousedských čtvrtí,“ říká architekt a urbanista Osamu Okamura v podcastu Město do uší, který moderuje David Karásek, šéf firmy mmcité. Právě v japonské metropoli se podle Okamury skrývá jiný typ městskosti – tichý, drobný, všední, ale neuvěřitelně lidský.
--------
38:35
Veronika Rút | Město do uší
Vizuální smog je všudypřítomný a nelze se mu vyhnout. Zatímco nevkusnou reklamu na internetu jednoduše zavřeme křížkem, billboardy, chaotické cedule nebo přebujelé reklamy a lákače v ulicích „vypnout“ nelze. Když je veřejný prostor zahlcený informacemi, přestává fungovat. O tom, proč je vizuální smog problémem nejen vizuálním, ale i ekonomickým, a jak ho regulovat, mluvila Veronika Rút, grafická designérka a specialistka na branding.
--------
41:56
Lukáš Houdek | Design do uší
Díla českého skláře Lukáše Houdka jsou známé pro svůj smysl pro humor i ironii. Přestože se v tvorbě absolventa Ateliéru skla na UMPRUM odráží nadsázka a různé parafráze na známé symboly pop-kultur, sám o sobě říká, že je rád v mediálním ústraní. O to víc nás těší, že přijal pozvání do podcastu Design do uší a mohli jsme se bavit o jeho tvorbě, o tom, proč se nerad drží zadání a kam se podle něj posunulo české sklářství. A v neposlední řadě i o tématu, které zajímá každého tvůrce – kolik si vlastně říct za to, co člověk navrhne a vyrobí.
--------
16:11
Zdeněk Sendler | Město do uší
„Krajinářská architektura není jen o sázení stromů, ale o promyšleném utváření veřejného prostoru,“ říká Zdeněk Sendler, jeden z nejvýznamnějších českých krajinářských architektů. V novém dílu podcastu Město do uší s moderátorem Davidem Karáskem mluví o přístupu k městské zeleni, o tom, kde končí dobrá praxe a začíná marketing, a proč je důležité vnímat veřejný prostor jako celek.